Jak dbać o higienę intymną?

Czystość w okolicach intymnych daje nam poczucie komfortu, również tego psychicznego. Ponadto, jest ważna celem utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia – pod warunkiem, iż nie popadniemy w przesadę. W poniższym artykule podpowiemy, jak w prawidłowy sposób zadbać o intymną higienę. 

Higiena intymna podczas miesiączki

W czasie okresu dbanie o higienę intymną, ma trochę inny wymiar. Trzeba umożliwić bowiem swobodne wydalanie złuszczającej się śluzówki macicy, a ponadto zapobiegać powstaniu przykrej woni. To tylko z pozoru sprzeczne zadania. Ważne jest wzięcie porannego i wieczornego prysznica. Podczas okresu lepiej będzie brać prysznic, aniżeli zanurzać się a ciepłej wodzie w wannie, ponieważ może nasilać to krwawienie.

W ciągu całego dnia, wcale nie trzeba podmywać się po każdorazowej wizycie w toalecie, na ogół wystarczy odświeżenie okolic intymnych za pomocą specjalnych chusteczek nawilżanych. Istotne jest zaś częste wymienianie tamponów i podpasek.

Higiena intymna wyłącznie z umiarem

Błona śluzowa na zewnętrznych narządach płciowych i w pochwie ochrania śluz, który zmieszany jest z pożytecznymi bakteriami i złuszczonymi komórkami nabłonka. Jest to szczep Lactobacillus, który wytwarza kwas mlekowy: rolą tych bakterii będzie utrzymanie kwaśnego odczynu w pochwie i zasiedlenie śluzówki w taki sposób, żeby drobnoustroje chorobotwórcze nie miały właściwych warunków do zagnieżdżania się i rozwijania. Dlatego okolice intymne muszą być myte bardzo regularnie, ale też niezbyt często, żeby nie wypłukać dobroczynnych szczepów bakterii, które chronią przed infekcją – wystarczy maksymalnie dwa razy dziennie. 

Najlepszym rozwiązaniem są prysznice, a jeżeli zaś preferujemy kąpiel w wannie, to możemy ją brać nie dłużej, aniżeli przez 15 minut. Nie można stosować myjek ani gąbek, gdyż stanowią siedlisko bakterii. Małą ilość środka do intymnej higieny, należy nanieść na ręce i zwilżone okolice intymne wymyć ruchem od przodu do tyłu, żeby nie przenieść w okolice wejścia do pochwy bakterii, które bytują w okolicach odbytu. Po opłukaniu ciepłą, bieżącą wodą, musimy osuszyć krocze za pomocą osobnego ręcznika (trzeba go zmieniać maksymalnie co 3 dni).

Niedawno przeprowadzone badania pokazały, iż przesadne depilowanie się sprzyja powstawaniu infekcji skórnych i intymnych. Golarka może spowodować obtarcia i podrażnić mieszki włosowe, tworząc niewielkie ranki, do których łatwo wniknąć mogą patogeny. Także preparaty do depilacji chemicznej mogą podrażnić skórę i zniszczy naturalną florę bakteryjną, jeżeli znajdą się w okolicach błony śluzowej.

Ponieważ jednakże mocniejsze owłosienie utrudnia zdecydowanie higienę, tym bardziej w czasie okresu, lepiej zupełnie nie rezygnować z depilacji. Celem uniknięcia kłopotów, warto jednakże ograniczyć częstotliwość tego zabiegu i pozostawić włosy na wzgórku łonowym i w okolicach warg sromowych, ewentualnie poddając je skróceniu trymerem. Golarka winna być za każdym razem ostra (używanie tępego ostrza może prowadzić do podrażnień i otarć), zdezynfekowana i czysta.

Higiena okolic intymnych za pomocą odpowiedniego preparatu

Żel czy płyn do intymnej higieny winien spełniać kilka podstawowych zadań: odświeżać i łagodnie umyć, podtrzymując jednocześnie odpowiednie pH i chroniąc mikroflorę pochwy i okolic intymnych. Dobrze, jeżeli wykazuje pielęgnujące właściwości, to znaczy łagodzi podrażnienia i nawilża. Wybierajmy środki mające w składzie kwas mlekowy i wyciąg z ziół o antybakteryjnych, regenerujących, przeciwzapalnych i grzybobójczych właściwościach, takich jak macierzanka, przywrotnik, herbata zielona, aloes, babka lancetowata, kora dębu, nagietek czy też rumianek.

Dodatek lanoliny, alantoiny, gliceryny, olejów roślinnych i kwasu hialuronowego łagodzi podrażnienia i nawilża śluzówkę. Należy unikać środków, które zawierają substancje zapachowe, barwniki, parabeny. Szkodliwym składnikiem, może być także SLS, który podrażnia i wysusza skórę. Parabeny będące pochodną formaldehydu i sztuczne barwniki mogą uczulać albo podrażniać.

Add Comment